VYPLÉTÁNÍ RAKET
Mojí láskou a vášní je vyplétání raket - tak jako vaší láskou a vášní je vlastní hra - tenis, squash nebo badminton. Dlouholeté zkušenosti jsem sbíral tvrdou prací, studiem i praktickým absolvováním různých kurzů a školení. Ale nic nenahradí praxi - je všeobecně známo, že nejprve musíte vyplést 10 000 raket a pak máte základní předpoklady dosáhnout určité úrovně vyplétání. Tento mezník jsem již minul a to je pro vás dobrá zpráva - vaše rakety dostanou odbornou péči! A ta je zapotřebí - protože vaše rakety mají podstatný vliv na vaši hru. Rám a výplet je jedno tělo - jeden bez druhého nic není! Abyste využili na sto (a více ?) procent možnosti vaší rakety, je třeba aby rám i výplet byly v souladu. Tedy: na vypletení záleží!! Proto jsem zde, abychom se společně pokusili najít tu optimální variantu.
Nejkouzelnějším momentem při mé práci je, když se vrátíte a řeknete mi: STEJNĚ. Pak je zřejmé, že se nám společně podařilo vyladit vaši raketu na maximum, což je naším cílem. A z toho plyne komfortní hra! Vyladit raketu je alchymie, ale jde to. Rám a výplet dají v součtu sto procent. Výplet je šedesát - a to je vskutku velké číslo. Proto je třeba mu věnovat tak velkou pozornost. Často se lidé bojí experimentovat, řeknou - něco mi tam dejte. To je špatně. Každý potřebuje něco jiného, variant je velmi mnoho. Můžeme společně vybírat, testovat materiály, měnit napětí strun... Chci vám nabízet možnosti bez ohledu na značku, podstatnější než název výpletu je výsledek. Definuji se jako nezávislý poradce. A tak vám nabízím poradenství a služby kvůli kterým se doufám budete mít chuť vracet. Pokud platíte za kurt, míče, trenéra, vítězný drink - tak je potřeba mít správně vyladěnou raketu. A s tím souvisí i interval přeplétání raket. Raketa se nepřeplétá až když praskne výplet. Tak to prostě není. Ale to probereme u mě v servisu. Vyzkoušejte moje vyplétání a udělejte si vlastní názor na to, co dokáže vhodný výplet. Good luck!!
Volba výpletu - otázka pro vás ?
Máte pocit že vašim úderům něco chybí i když pořád trénujete a trénujete? Tak to něco dodá vašim úderům správně zvolený výplet. Vybrat ten správný, zvolit vhodné napětí to jsou úkony, které se pravděpodobně nepovedou hned napoprvé. Výběr správného výpletu je stejně důležitý pro závodního i rekreačního hráče. Lidé, kteří ke mně přicházejí poprvé většinou vůbec nevědí, jaký výplet by chtěli a většinou se omezí na větu: "Něco mi tam dejte." To je samozřejmě velká chyba... Vysvětlím vám, jaké možnosti mají hráči všech úrovní i generací.
Druhy strun
1.Polyester. Tužší výplet, který se dá pořídit levně, ale nejrychleji ztrácí napětí. Nehodí se pro rekreační hráče, jelikož musejí rychleji švihat a výplet málo tlumí vibrace.
2.Nylon. Je pružnější než polyester a mezi hráči nejoblíbenější z hlediska poměru cena/výkon. Cena začíná na 150 korunách a kvalitnější modely jsou někde v oblasti 300-500 korun. Nejlepší modely se vlastnostmi přibližují přírodním strunám, ale jsou trvanlivější.
3.Přírodní struny (střeva). Nejpružnější výplet vyráběný z hovězích střev je charakteristický nejmenší ztrátou napětí. Nabízí největší komfort, je náchylnější na vlhkost a je nejdražší. Ceny se pohybují v rozmezí 900-1600 korun.
4.Kevlar. Nejtvrdší materiál ze všech, téměř nezničitelný výplet. Při jeho používání dochází k velkému zatížení lokte, téměř se nepoužívá.
Každá volba je kompromis
Každý z uvedených výpletů má svoje výhody i nevýhody. Měli byste tedy volit podle svých potřeb. V minulosti za mnou přišlo mnoho tenistů, kteří vyzkoušeli přírodní struny a pak už nic jiného nechtěli. Přírodní struny zkrátka nabízejí největší cit a komfort. Jejich cena je však poměrně vysoká, a to především proto, že výrobní proces je technologicky náročný a dlouhý. Není to však jen materiál, který dává celému výpletu konečný charakter. Jedním z hlavních faktorů je napětí, které se udává v kilogramech (librách). Platí, že čím menší napětí, tím míče více létají, zároveň máte ovšem nižší kontrolu. Při vyšším napětí je tomu naopak. Pro nalezení optimální hodnoty doporučuji konzultaci se servismanem. Velmi důležitá je i hustota výpletu. Vyplétací vzorce jsou od těch řídkých 14x17 (počet dlouhých=svislých=main strun x počet krátkých=vodorovných=cross strun) až po husté 18x20. Počet strun je dán konstrukcí rámu a geometrickým uspořádáním otvorů v jeho hlavě. I zde platí, že každý vzorec má výhody a nevýhody. U řídkého dochází k vytvoření větší "kapsičky" a úder má větší razanci. Na druhou stranu má hráč menší kontrolu. Hustší výplet odráží míče méně, důležitý je tedy rychlý švih, kontrola nad míčem je však výrazně vyšší. Nejběžnějším vzorcem je 16x19, závodní hráči se často přiklánějí ke vzorci 18x20.
Čím tenčí, tím pružnější
Dalším parametrem, který rozhoduje o výsledném charakteru výpletu, je jeho vnitřní struktura.
1.Monofilamenty. Struny, jejichž struktura je tvořena jediným vláknem. To dává výpletu nejmenší pružnost a komfort, na druhou stranu takový výplet má dlouhou životnost.
2.Multifilamenty.Tyto výplety jsou vyrobeny ze stovek až tisíců vláken, což je ovšem pouhým okem nerozeznatelné. Výplety jsou pružnější a poskytují vám vyšší komfort, ale mají menší životnost než monofilamenty.
Důležitou roli hraje také průměr strun. Čím větší, tím je výplet tužší. Platí, že čím silnější je výplet, tím méně je pružný, ale má větší životnost. Vždy je potřeba vyzkoušet a zvolit optimální variantu průměru struny podle vašich požadavků.
Konzultace = komfort
Jak tedy vybrat správný výplet?
Především musí odpovídat stylu každého hráče. Příklad: kdo hodně liftuje (dneska již i žáci) potřebuje dobrou životnost strun. Lze použít i tzv. hybridní výplet - na dlouhé struny (nejvíce namáhané) použít polyester, protože nejvíce vydrží, na krátké struny nylon pro komfort a sílu.
Důležité je si uvědomit, že každému vyhovuje něco jiného. Jeden hráč vezme do ruky měkčí výplet a řekne, že je skvělý a druhý hráč zhodnotí stejný výplet jako nepoužitelný. Každý má zkrátka individuální potřeby, a proto je třeba, aby hráč poznal možnosti a vybral si tu nejlepší. Kritériem jsou i finanční možnosti, protože přírodní struny jsou relativně drahé (ale zajistí vašemu lokti maximální komfort a zdraví). Je tedy jasné, že komunikace mezi servismanem a vámi je velmi důležitá (já myslím, že je klíčem) k nalezení optimálního řešení. Řešení, které vám přinese nejlepší pocit a komfort a většinou i výsledky.